سبد خرید 0

صفحه نمایش آیفون تصویری تکنما چیست ؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 13 مهر 1398 در ساعت 18 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

صفحه نمایش آیفون تصویری تکنما چیست ؟

در پاسخ به سوال اکثر خریداران آیفون تصویری تکنما که پرسیده اند نمایشگر آیفون تصویری تکنما ال سی دی است یا تی اف تی جواب می دهیم که بله آیفون تصویری تکنما دارای صفحه نمایش تی اف تی می باشد  در ذیل به توضیح  این مطلب و مزایای آن می پردازیم .

مروری بر تکنولوژی TFT

TFT  تکنولوژی شناخته شدهای در صفحات نمایش است، TFT مخفف عبارت Transistor Film Thin است و ترانزیستورهای این نمایشگرها به صورت لایه ای نازک در پشت آنها قرار گرفته است.

برای آگاهی از این تکنولوژی بهتر است نحوه عملکرد آن را با LCD های معمولی مقایسه کنیم :

بطور کلی کلیه Pixel ها در LCD بر حسب شماره سطر و ستونی که در آن قرار گرفته اند، آدرس دهی میشوند.
زمانی که همه Pixel هایی که در یک سطر قرار گرفته اند با یک ولتاژ منفی تحریک شوند و همه pixel هایی که در یک ستون قرار گرفته اند با یک ولتاژ مثبت شارژ شوند، آن پیکسلی که در تقاطع این سطر و ستون قرار گرفته است بالاترین ولتاژ را دریافت کرده و خاموش میشود.
ایراد این حالت این است که همه پیکسلهایی که در آن سطر و ستون قرار گرفته اند میزان کمی از آن ولتاژ را دریافت میکنند و اگر چه بطور کامل خاموش نمیشوند ولی حالت سایه روشن پیدا میکنند. این مشکل در تکنولوژی TFT رفع شده است.
به این ترتیب در TFT هر Pixel با ترانزیستور مربوط به خودش سوئیچ میشود
این امر این امکان را به هر Pixel میدهد که جداگانه کنترل شود.
در واقع در این تکنولوژی هر Pixel یک خازن کوچک است: یک ترانزیستور در جلو، یک لایه شفاف در عقب و یک لایه کریستال مایع در بین آنها قرار دارد.

مزایای مانیتورهایTFT

بدون تشعشع : به دلیل عدم استفاده از لامپ تصویر و مکانیزم تفنگ الکترونی و ولتاژ بالا (Voltage High) این مانیتورها هیچ گونه امواج الکترو مغناطیسی با طول موج کوتاه که برای سلامتی بسیار مضر و خطرناک هستند تولید نمیکنند.
به نظر میرسد با توجه به اهمیت سلامت کاربر، این مزیت خود به تنهایی میتواند برای جایگزینی مانیتورهای معمولی با LCD-TFT کفایت کند.

مصرف انرژی بسیار پایین : به دلیل اینکه ایجاد تصویر در این مانیتورها اساساً توسط عناصر نیمه هادی صورت میگیرد، مصرف انرژی این مانیتورها بسیار پایین است. این نکته برای محیطهای اداری، همانند بانکها، که مجبور به استفاده از UPS های بزرگ، با صرف هزینه تهیه و نگهداری زیاد و خطرات و مضرات محیطی مثال بخار اسید و... هستند، میتواند بسیار مهم و قابل توجه باشد.

وضوح و کیفیت تصویر بالا : خلق تصویر در مانتیورهای LCD-TFT توسط میلیونها عنصر نیمه هادی میباشد. در این مانیتورها برای هر نقطه تصویر به طور فیزیکی یک نقطه (Pixel) روی صفحه تصویر وجود دارد که خود از سه عنصر نیمه هادی (LED) برای سه رنگ اصلی تشکیل شده است. به این ترتیب، در این مانتیورها اطلاعات دیجیتال مستقیماً با روشن و خاموش کردن این عناصر نیمه هادی ایجاد تصویر مینمایند.

فاصله نقاط : تصویر در مانیتور معمولی، محدودیتهای مکانیزم تفنگ الکترونی عملاٌ باعث محدودیت در کاهش فاصله نقاط تصویر میشود (pixel pitch=0.4x) در صورتی که در تکنولوژی LCD-TFT با استفاده از فناوری روز دنیا در زمینه ساخت نیمه هادی مختلف این فاصله به حداقل رسیده (pixel pitch=0.256x) و تصویر دارای وضوح خیره کننده ای میباشد.

رنگهای واقعی : در تکنولوژی LCD-TFTرنگها از ترکیب سه رنگ اصلی توسط سه عنصر نیمه هادی ایجاد میشوند لذا با توجه به دقیق بودن طول موج رنگ ایجاد شده توسط عنصر نیمه هادی، رنگها کاملاٌ طبیعی و واقعی میباشند.

درخشندگی تصویر: در مانیتورهای LCD-TFT به دلیل کنترل درخشندگی تصویر توسط نور پس زمینه (BackLight) با امکان بالا بردن درخشندگی تصویر بسیار بالا است.
مجموعه عوامل فوق باعث شده تا وضوح و کیفیت تصویر مانیتور LCD-TFT عملاٌ بسیار برتر و بالاتر از مانیتور معمولی باشد.

عمر مفید طولانی: عناصر نیمه هادی که تولید کننده تصویر در مانیتورLCD-TFT  میباشد، دارای عمر مفید طولانیتر و بدون افت کیفیت تصویر هستند.

اندازه واقعی تصویر : به دلیل محدودیتهای استفاده از لامپ تصویر (CRT) برای مانیتور، اندازه واقعی تصویر در این گونه مانیتورها کمتر از اندازه نامی آنها است. به عنوان نمونه، سطح مفید یک مانیتور 15 اینچ معمولی، عملاٌ در حدود 8/13 اینچ میباشد. در صورتی که نمایشگر LCD-TFT از تمامی سطح بهرهمند بوده و اندازه واقعی تصویر دقیقاً به اندازه نامی آن است.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()